Bỏ túi ngay 9 loại mặt nạ tía tô cho làn da đẹp không tì vết

Bukuria me përbërës natyralë është gjithnjë e më e popullarizuar sepse siguria e kësaj metode është shumë e lartë. Në postimin e sotëm, Chaolong TV Do të ndajë surpriza për mënyrën e aplikimit maskë perilla. Ju lutemi bashkohuni me ne për t’iu referuar përmbajtjes më poshtë për të kuptuar më shumë rreth kësaj teme bukurie.

Cili është efekti i aplikimit të maskës së gjetheve perilla?

Cili është efekti i maskës perilla? Maska Perilla sjell shumë efekte bukurie si anti-plakje, ndriçues, anti-inflamator dhe detoksifikues për të ndihmuar në zbardhjen dhe njëtrajtshmëri të tonit të lëkurës. Detajet janë si më poshtë:

– Ushqyesit si vitaminat A, B, C dhe mineralet si Ca, P, Fe në gjethet e perilës ndihmojnë në përmirësimin e lëkurës, reduktimin e oksidimit dhe kundër plakjes.

Përdorimi i duhur i gjetheve të perilës gjithashtu ndihmon në ndriçimin dhe lëmimin e lëkurës, përmirësimin e pigmentimit, largimin e qelizave të vdekura dhe nxitjen e prodhimit të qelizave të reja, pastrimin e zonave të thella të lëkurës dhe forcimin e rezistencës së lëkurës.

Jo vetëm kaq, gjethet e perilla janë gjithashtu një përbërës i rëndësishëm në pilulat e akneve. Falë vetive të saj antibakteriale dhe anti-inflamatore, gjethet e perilës përdoren në trajtimin e akneve dhe kujdesin e lëkurës së akneve në mënyrë jashtëzakonisht efektive.

Pirja e lëngut të gjetheve të perilla ose ngrënia e perimeve të perilla ndihmon gjithashtu trupin të pastrohet dhe detoksifikohet.

imazh

Gjethet e perilës janë shumë të njohura në jetën e përditshme

Ju tregoj 9 receta të maskës me gjethe perilla

Gjethet e perilës mund të kombinohen me shumë përbërës të tjerë natyralë si limoni, mjalti, kripa, vaji i kokosit etj për të formuar maska ​​për kujdesin e lëkurës. Me përbërës të ndryshëm, efekti i bukurisë që merrni është gjithashtu i ndryshëm. Bashkohuni me ne për të zbuluar 9 llojet e maskave perilla më poshtë për të zgjedhur formulën më të përshtatshme për ju:

1. Si të bëni një maskë me gjethe të pastra perilla

Aplikimi i një maske me gjethe perilla për trajtimin e akneve është duke u interesuar nga shumë njerëz, sepse siguria e kësaj metode është shumë e lartë. Aroma e kësaj gjetheje është shumë e këndshme, kështu që ata që janë të ndjeshëm ndaj aromave mund ta përdorin akoma.

Materialet e përgatitjes:

– 1 grusht gjethe perilla

– Mulliri

Veproni si më poshtë:

Hapi 1: Lani gjethet e perillas, më pas zhytni gjethet e perilla në ujë të holluar me kripë për rreth 10 minuta.

– Hapi 2: Pureni gjethet e perilës në një blender, më pas përdorni një sitë ose qese filtri për të filtruar lëngun.

Hapi 3: Lani fytyrën me ujë të ngrohtë për të hapur poret.

– Hapi 4: Aplikoni lëngun e gjetheve të perilës në fytyrë. I kombinuar me masazh të butë për të relaksuar lëkurën dhe për të ndihmuar lëndët ushqyese të depërtojnë lehtësisht në lëkurë.

Tham Khảo Thêm:  15 cách làm mặt nạ trà xanh tại nhà cho làn da đẹp bất ngờ

– Hapi 5: Lëreni maskën në fytyrë të thahet për rreth 10 minuta. Në fund, shpëlajeni me ujë të pastër dhe thajeni me një peshqir të butë.

– Hapi 6: Mbajeni 2-3 herë në javë për të arritur rezultate të dukshme.

mat-nati-të

Trajtimi i melasmës, njollave nga maska ​​me gjethe perilla

2. Maskë me gjethe perilla me limon

Acidi në limon i kombinuar me lëndë ushqyese në gjethet e perilës do të ndihmojë në eksfolimin e lëkurës, antibakterial, kufizojë aknet e fshehura dhe pikat e zeza. Prandaj, maska ​​perilla e kombinuar me limon do të japë një formulë zbardhuese dhe do të ndihmojë në zbehjen e njollave të errëta.

Materialet e përgatitjes:

– 1 grusht gjethe perilla, të lara

– 2 lugë gjelle lëng limoni të freskët

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Lani 1 grusht gjethe të freskëta perilla dhe më pas bëni pure. Përdorni një sitë ose qese filtri për të hequr mbetjet, duke mbajtur ujin.

– Hapi 2: Ekstraktoni lëngun e limonit, hiqni farat. Përzieni 2 lugë lëng limoni me lëngun e filtruar të perilës dhe përzieni mirë.

Hapi 3: Lani fytyrën me ujë të ngrohtë për të hapur poret.

– Hapi 4: Aplikoni lëngun e gjetheve të perilla në fytyrë, masazhoni butësisht për të relaksuar lëkurën dhe për të thithur lehtësisht lëndët ushqyese në maskë.

– Hapi 5: Lëreni maskën në fytyrë të thahet për rreth 10 minuta. Në fund shpëlajeni me ujë të pastër dhe thajeni me një peshqir të butë.

– Hapi 6: Mbajeni 2-3 herë në javë për të arritur rezultate të dukshme.

mat-na-tia-të

Acidi në limon eksfolon në mënyrë efektive

3. Maskë me mjaltë Perilla

Me këtë metodë, përzierja e mjaltit dhe gjetheve të perilës do të largojë problemin e melasmës, njollave, si dhe do të kufizojë çrregullimet e pigmentimit nën lëkurë, do të pastrojë qelizat e vdekura dhe do të tkurr poret. Maska me mjaltë Perilla ka një aromë shumë të këndshme të butë, e përshtatshme për ata që janë të ndjeshëm ndaj aromave.

Materialet e përgatitjes:

– 1 grusht gjethe perilla

– 3 lugë mjaltë të papërpunuar

Si të bëni maskën perilla për trajtimin e melasmës si më poshtë:

– Hapi 1: Gjethet e perilës që zgjidhni janë ende të freskëta, lagni me pak kripë për të eliminuar bakteret. Më pas lajeni dhe bëjeni pure me mjaltë.

– Hapi 2: Përdoreni përzierjen e përzier dhe aplikojeni në fytyrë për 10 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

mat-nati-të

Përzierja e mjaltit Perilla ndihmon në largimin e melasmës

4. Maskë perilla dhe kripë për aknet e fshehura, pikat e zeza

Përdorimi kryesor i kripës është të vrasë bakteret, kështu që mund të eliminojë bakteret e dëmshme në fytyrë që shkaktojnë aknet. Nëse kombinoni gjethet e perilës me kripën, do të merrni një maskë të sigurt për aknet në shtëpi.

Materialet e përgatitjes:

– 1 grusht gjethe perilla

– 1 lugë çaji kripë të imët

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Përdorni ujë për të larë gjethet e perilës, fërkoni butësisht dhe vendosini në tenxhere

– Hapi 2: Shtoni rreth 500 ml ujë të pastër, ziejini derisa gjethet e perilës të ziejnë

– Hapi 3: Kullojeni ujin në një tas të vogël, shtoni kripë të imët dhe përzieni mirë

– Hapi 4: Prisni që uji të vlojë, përdorni ujë me gjethe perilla për të larë fytyrën

5. Maskë me gjethe perilla dhe vaj kokosi

Kjo përzierje jo vetëm që siguron lagështi për lëkurën e thatë, shpesh të dehidratuar, por vitamina A në perilla ndihmon në ushqimin e lëndëve ushqyese thellë brenda lëkurës, duke e mbajtur lëkurën të fortë dhe të shëndetshme.

Tham Khảo Thêm:  20 loại mặt nạ dưỡng ẩm mùa đông siêu hiệu quả

Materialet e përgatitjes:

– 1 grusht gjethe perilla

– 3 lugë çaji vaj kokosi

Veproni si më poshtë:

Hapi 1: Lani gjethet e perilës me ujë të holluar me kripë. Më pas silleni në pure dhe filtroni lëngun.

– Hapi 2: Përzieni 1 lugë gjelle vaj kokosi në lëngun e gjetheve të perilës dhe përzieni derisa përbërësit të përzihen së bashku.

– Hapi 3: Aplikojeni lehtë përzierjen në lëkurë të kombinuar me masazh të butë për rreth 5 minuta. Më pas shpëlajeni lëkurën me ujë të ngrohtë.

mana-tia-të

Vaji i kokosit ndihmon për të siguruar lagështi në lëkurë

6. Aplikoni fytyrën perilla me kos pa sheqer

Kosi pa sheqer është një burim i mirë natyral i vitaminave dhe mineraleve për lëkurën e fytyrës. Nëse përzieni gjethet e perilës me kos pa sheqer, do të merrni një maskë natyrale për kujdesin e lëkurës për lëkurë të bardhë të ndritshme. Receta zbardhni lëkurën me gjethe perilla dhe kos pa sheqer si më poshtë:

Materialet e përgatitjes:

– 2-3 gjethe perilla të freskëta

– 2-3 lugë kos pa sheqer

Si të zbardhet lëkura me gjethe perilla dhe kos pa sheqer si më poshtë:

Hapi 1: Lani gjethet e perilës dhe copëtoni ato

– Hapi 2: Përzieni gjethet e copëtuara të perilës me kos pa sheqer

– Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe qafë, inkuboni për rreth 20 minuta

Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe thajeni me një peshqir

7. Ndriçoni lëkurën e fytyrës me gjethe perilla dhe birrë

Materialet e përgatitjes:

– 2-3 gjethe perilla të freskëta

– 1/2 gotë birrë

Si të bëni një maskë me birrë dhe gjethe perilla:

– Hapi 1: Lani gjethet e perilës dhe pritini në copa të vogla

– Hapi 2: Shtoni gjethet e copëtuara të perilës në birrën, përzieni mirë, ziejini për rreth 10 minuta

Hapi 3: Aplikojeni maskën në fytyrë dhe lëreni të veprojë për rreth 15 minuta

Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë

mat-na-tia-to-va-bia.jpg

Maskë perilla dhe birrë për lëkurë të bardhë të ndritshme

8. Zbukurojeni fytyrën tuaj me gjethe perilla dhe bar limoni

Materialet e përgatitjes:

– Perilla e freskët: 2-3 gjethe

– Limon i freskët: 1/2

Si të bëni një maskë perilla dhe limoni:

– Hapi 1: Lani gjethet e perilës dhe barin e limonit, prerë në copa të vogla

– Hapi 2: Vendosni gjethet e perilës dhe barin e limonit në një blender, bëjeni pure

Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni të veprojë për rreth 15 minuta

Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe thajeni

9. Si të bëni maskë me gjethe perilla me marule

Maska me gjethe perilla dhe gjethe marule do të sjellë efekte të papritura bukurie, ndaj mos nxitoni në recetën e mëposhtme.

Materialet e përgatitjes:

– 1 disa gjethe të freskëta perilla

– 1 grusht gjethe marule të freskëta

– 1/2 limon

– 1 lugë çaji mjaltë

– 1 lugë çaji lëng limoni

Si të bëni një maskë me gjethe perilla:

– Hapi 1: Lani gjethet e perilës dhe gjethet e marules, prerë në copa të vogla

– Hapi 2: Vendosni gjethet e perilës dhe gjethet e marules në llaç dhe bëjeni pure me dorë

– Hapi 3: Shtoni mjaltin dhe lëngun e limonit dhe përzieni mirë

– Hapi 4: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe qafë, duke shmangur zonën e syve dhe buzëve, lëreni për rreth 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

mat-na-tia-to-varau-diep-ca.jpg

Maskë perilla dhe marule

Kini parasysh kur aplikoni maskën e gjetheve të bukurisë perilla

Gjethet e perilës klasifikohen si barishte natyrale të sigurta për shëndetin, kështu që ato përdoren në shumë trajtime medicinale dhe bukurie. Edhe pse vetitë medicinale nuk janë shumë të larta dhe nuk përmbajnë komponime të dëmshme, duhet të keni parasysh çështjet e mëposhtme kur përdorni këtë gjethe:

Tham Khảo Thêm:  Đắp mặt nạ trứng gà có tác dụng gì? Gợi ý làm mặt nạ trứng gà

1. Blini gjethe të freskëta perilla, lajini mirë para se të bëni maskën

Përbërësit e pastër sjellin një maskë cilësore për efektin më të mirë të bukurisë. Prandaj, duhet t’i blini gjethet e perilës tek shitësit me reputacion të ushqimit, të shmangni blerjen e mallrave të lira në tregjet josanitare. Kur zgjidhni gjethet e perilës, duhet të zgjidhni gjethe të freskëta, mos merrni gjethe të verdha, të vyshkura ose të kalbura.

Para përdorimit, duhet të njomni gjethet e perilës në ujë të holluar me kripë për të hequr papastërtitë, si dhe mikroorganizmat e dëmshëm në gjethet e perilës. Pas njomjes, hiqni gjethet e perilës dhe prisni që uji të kullojë. Një shënim i vogël është se gjethet e perilës nuk duhet të lihen në ajër për një kohë të gjatë, por duhet të përdoren menjëherë pas njomjes. Gjethet e perilës janë pothuajse të freskëta për 1 ditë, ndaj mos prisni ditën tjetër për t’i përdorur.

2. Eksfolioni para se të aplikoni maskën

Eksfolimi jo vetëm që ndihmon në heqjen e shtresave të tepërta të lëkurës, por gjithashtu ndihmon në hapjen e poreve. Në atë kohë, sasia e lëndëve ushqyese do të depërtojë lehtësisht në lëkurë, kështu që procesi i bukurisë zhvillohet më shpejt. Frekuenca e eksfolimit në javë duhet të ndërpritet vetëm në 2 herë, nuk duhet të abuzohet sepse kjo do ta bëjë lëkurën e fytyrës të hollë dhe lehtësisht të irrituar.

dore-da-çet-para-kur-dap-mat-na.jpg

Në mënyrë që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë, duhet të eksfoloni lëkurën tuaj përpara se të aplikoni maskën.

3. Mos abuzoni me maskën perilla

Jo vetëm maskat perilla, por çdo lloj maske, nëse e abuzoni, do të sjellë pasoja të padëshiruara në fytyrën tuaj. Skuqje e lehtë e lëkurës së fytyrës, inflamacion i rëndë, infeksion me dhimbje dhe parehati. Numri maksimal i maskave në javë është vetëm 2 herë, mos aplikoni më shumë se ky numër sepse do të çojë në tepricë të lëndëve ushqyese për lëkurën.

4. Aplikoni krem ​​kundër diellit përpara se të dilni jashtë për të përmirësuar mbrojtjen e lëkurës

Për të arritur rezultate të plota bukurie nga aplikimi i një maske perilla, duhet të përdorni krem ​​shtesë kundër diellit për lëkurën tuaj kur dilni gjatë ditës. Ky produkt do të forcojë mbrojtjen e lëkurës nga efektet e rrezeve UV, duke parandaluar errësimin, errësimin dhe pigmentimin.

Me ndarjen e Chaolong TV-s se si të aplikoni maskat perilla në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Shpresoj se mund ta përdorni dhe kujdeseni siç duhet për të pasur lëkurë rozë dhe të bardhë, jo melasma dhe njolla, gjithmonë rrezatuese dhe plot jetë. Për t’ju ndihmuar të shkëlqeni më shumë, mos harroni mësoni të grimoheni për të ndihmuar veten të jeni të sigurt me një fytyrë të bukur dhe të mrekullueshme!

Chaolong TV ju sugjeron: Kursin “25 mënyra për të zbukuruar lëkurën, zbardhur dhe trajtuar aknet”

SHIKONI KURSIN E PLOTË KËTU

Etiketa:
Zbukuroj Bukuria e lëkurësCảm ơn bạn đã đọc bài viết Bỏ túi ngay 9 loại mặt nạ tía tô cho làn da đẹp không tì vết . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Chaolong TV - WordPress Theme by WPEnjoy