8 Công thức làm mặt nạ yến mạch mật ong dưỡng da trắng mịn

Avenantramidet që gjenden në tërshërën janë antioksidantë të mëdhenj dhe agjentë anti-inflamatorë që ndihmojnë në qetësimin e lëkurës, duke reduktuar inflamacionin, kruajtjen dhe dhimbjen e djegies. Kjo është arsyeja pse maskat me tërshërë janë gjithmonë zgjedhja e preferuar në recetat efektive të bukurisë natyrore dhe kujdesit të lëkurës. Këtu janë 8 receta maskë me tërshërë me mjaltë i përkasin Chaolong TV ju ndihmon të përmirësoni sa më mirë problemet e lëkurës, për lëkurë të shëndetshme me shkëlqim dhe rozë dhe të bardhë natyrale.

Efekti i maskës së tërshërës së mjaltit në lëkurë

Përpara se të kalojmë në formulën specifike të fytyrës nga tërshëra dhe mjalti, le të mësojmë më shumë për përdorimet e kësaj maske. Sipas hulumtimeve, kjo maskë mund të largojë aknet, e mirë për lëkurën e thatë, shëron plagët dhe eksfolion. Efektet specifike janë si më poshtë:

1. Largoni aknet

Peroksidi i hidrogjenit dhe metilglioksal në mjaltë mund të parandalojnë bakteret që të hyjnë në poret, duke ndihmuar kështu në uljen e ndjeshme të numrit të akneve. Bollguri mund të thithë sebumin në fytyrë, kështu që parandalon poret e bllokuara që shkaktojnë shfaqjen e akneve. Me pak fjalë, kombinimi i mjaltit dhe tërshërës do të prodhojë një maskë të sigurt hidratuese, kundër akneve dhe zbardhuese.

mat-na-yen-mach-mat-ong-tri-mun.jpg

Maskë për fytyrën me tërshërë dhe mjaltë për aknet

2. I mirë për lëkurën e thatë

Mjalti përmban shumë vitamina dhe minerale që e bëjnë lëkurën e fytyrës të butë dhe të lëmuar. Ndërkohë, tërshëra përmban shumë proteina dhe lipide, kështu që do të hidratojë lëkurën e butë. Kjo përzierje maskash nga këta dy përbërës është ideale për hidratimin e lëkurës gjatë gjithë vitit, veçanërisht në dimër.

3. Shërojnë plagët, puçrrat

Tërshëra dhe mjalti përmbajnë shumë substanca antibakteriale, kështu që ato përdoren për të mbështetur shërimin e plagëve. Antioksidantët e këtyre dy përbërësve janë gjithashtu shumë të fortë, kështu që ato do të mbështesin rritjen e elasticitetit të lëkurës, ngadalësojnë procesin natyral të plakjes së lëkurës.

4. Eksfolioni

Mjalti është i pasur me acide organike, kështu që shpesh përdoret për të eksfoluar butësisht lëkurën, duke pastruar thellë papastërtitë brenda poreve. Ashtu si mjalti, edhe tërshëra posedon antioksidantë të fortë, kështu që ky material është shumë i përshtatshëm edhe për eksfolim. Rezultati pas një periudhe përdorimi të mjaltit dhe tërshërës është se lëkura do të jetë më e ndritshme, më e njëtrajtshme dhe më e freskët.

Në fakt, tërshëra dhe mjalti janë njohur gjithmonë si përbërësit kryesorë në përmirësimin e shëndetit dhe bukurisë së lëkurës. Ky kombinim i veçantë është mënyra më e mirë për t’ju ndihmuar të trajtoni problemet e lëkurës si puçrrat, pigmentimet, njollat ​​dhe zbardhjen e përsosur të lëkurës. Për t’ju ndihmuar të shkëlqeni më shumë, mos harroni mësoni të make-up për të ndihmuar veten të jeni të sigurt me një fytyrë të bukur dhe të mrekullueshme!

mat-na-yen-mach-mat-ong

Maska me tërshërë dhe mjaltë – receta kryesore për lëkurë të shëndetshme dhe të lëmuar me shkëlqim

Si të bëni maskë tërshëre me mjaltë për lëkurën

Tërshëra dhe mjalti mund të kombinohen me shumë përbërës të ndryshëm për të marrë maskën perfekte për fytyrën. Këtu janë disa nga sugjerimet tona për t’ju ndihmuar të zgjidhni maskën e duhur të mjaltit të tërshërës:

Tham Khảo Thêm:  Uống nước rau diếp cá giảm cân có thật không?

1. Maskë për fytyrën me tërshërë dhe mjaltë

Tërshëra dhe mjalti kanë një aromë të butë, jo vetëm zbardhuese, maskat e bëra nga këta dy përbërës gjithashtu mund të zbehin njollat ​​e errëta në fytyrë.

Përbërësi:

– Bollgur: 2 lugë gjelle

– Mjaltë e pastër: 1 lugë çaji

Veproni si më poshtë:

– Në filxhan hidhni 2 lugë tërshërë dhe 1 lugë çaji mjaltë

– Përdorni një lugë për të përzier lëndët ushqyese së bashku

– Lani fytyrën, përdorni një furçë për të përhapur përzierjen e tërshërës dhe mjaltit në fytyrë

– Inkuboni maskën për rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë

mat-na-lam-tu-yen-mach-va-mat-ong.jpg

Maska me tërshërë dhe mjaltë

2. Maskë me tërshërë me mjaltë dhe uthull molle

Uthulla e mollës përmban acide alfa-hidroksi dhe acid acetik, të cilët do të nxisin derdhjen natyrale të lëkurës së vdekur. Shpejtësia e pilingut të lëkurës nuk është e shpejtë, ndaj mund të jeni të sigurt se nuk do të shkaktojë acarim në trupin tuaj. Për të rritur vetitë hidratuese, përzieni më shumë tërshërë, mjaltë dhe uthull molle siç sugjerohet më poshtë:

Përbërësi:

– Bollgur: 2 lugë gjelle

– Mjaltë e pastër: 1 lugë çaji

– Uthull molle: 1 lugë çaji

Veproni si më poshtë:

– Hidhini të 3 përbërësit në një tas qelqi

– Përziejini mirë derisa masa të tretet

– Lani fytyrën, përdorni një furçë për të përhapur në mënyrë të barabartë esencën në fytyrë

– Pushoni për rreth 15-20 minuta që lëndët ushqyese të depërtojnë në lëkurë

– Lajeni fytyrën me ujë të ftohtë

yen-mach-mat-ong-va-giam-tao.jpg

Tërshërë, mjaltë dhe uthull molle

3. Maskë me mjaltë me tërshërë me shafran të Indisë për aknet

Aftësia për të trajtuar aknet e shafranit të Indisë vjen nga kurkumina dhe antioksidantët e pranishëm në këtë material. Nëse shtoni mjaltë dhe tërshërë, kjo do të ndihmojë në rritjen e vetive natyrale hidratuese dhe antioksiduese.

Përbërësi:

– 2 lugë çaji pluhur shafran i Indisë

– 2 lugë çaji tërshërë

– 1 lugë çaji mjaltë të papërpunuar

– ½ lugë çaji vaj kokosi

Si të bëni maskë tërshëre me mjaltë:

– Përziejini mirë për të krijuar një pastë, të lëmuar dhe aplikojeni në fytyrë, relaksohuni për rreth 20-30 minuta.

– Lani fytyrën me ujë të ngrohtë dhe masazhoni butësisht.

– Mbani një rutinë të rregullt për rreth 2-3 herë në javë për të ndihmuar në heqjen e akneve të fshehura, qetësimin e njollave të fryra të akneve dhe largimin e mavijosjeve për lëkurë të lëmuar, natyrale të bardhë dhe rozë.

mat-na-yen-mach-mat-ong

Maska me mjaltë, shafran të Indisë dhe tërshërë është e sigurt për lëkurën e ndjeshme

4. Maskë me tërshërë me mjaltë me kos dhe uthull molle

Nëse jeni duke kërkuar për një recetë Maskë me tërshërë për aknet Kombinuar me kujdesin dhe eksfolimin e lëkurës, mos e injoroni treshen e tërshërës, jogurtit dhe uthullës së mollës. Për ju me lëkurë të ndjeshme, duhet të provoni të aplikoni një sasi të vogël të kësaj përzierjeje për kujdesin e lëkurës në duart tuaja, lëreni për 30 minuta për të parë reagimin dhe më pas aplikoni maskën.

Përbërësi:

– 2 lugë çaji mjaltë të papërpunuar

– 1 lugë çaji uthull molle

– 2 lugë tërshërë

Veproni si më poshtë:

Përziejini mirë dhe aplikojeni në fytyrë pasi e keni larë fytyrën me ujë të ngrohtë.

Relaksohuni për 10-15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe të ftohtë për të ngushtuar poret.

– Mbajeni rregullisht 2-3 herë në javë për lëkurë të shëndetshme me shkëlqim, të fortë dhe të lëmuar.

mat-na-yen-mach-mat-ong

Maska me uthull molle me tërshërë ndihmon në parandalimin e akneve dhe siguron lagështi në lëkurë

5. Maskë për fytyrën me kos me mjaltë tërshërë

Kosi është një burim i pasur mineralesh që e bëjnë lëkurën më të lëmuar, të kuqërremtë dhe të freskët. Për të përfituar nga vetitë hidratuese të kosit, përzieni këtë përbërës me tërshërë dhe mjaltë sipas recetës së mëposhtme:

Përbërësi:

– 2 lugë çaji mjaltë të papërpunuar

Tham Khảo Thêm:  Cách làm ngực săn chắc và đẹp mãi với thời gian 

– 2 lugë çaji tërshërë

– ½ kuti kos pa sheqer

Veproni si më poshtë:

– Përziejini mirë dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë, masazhoni butësisht dhe relaksohuni për rreth 10-15 minuta.

– Më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Mirëmbajtja e rregullt rreth 2 herë në javë ndihmon për të hequr plotësisht papastërtitë dhe për të pastruar poret për lëkurë të shëndetshme dhe pa puçrra.

mat-na-yen-mach-mat-ong-1

Formulë efektive për kujdesin e lëkurës me maskë tërshëre me mjaltë me kos

6. Bollgur i kombinuar me kos, mjaltë, pluhur kakao

Nëse jeni duke kërkuar për një formulë që rikthen lëkurën, eksfolon, parandalon aknet, përmirëson qëndrueshmërinë e lëkurës etj., nuk duhet të injoroni maskën e tërshërës, kosit të përzier me pluhur kakao. Kjo maskë ka një aromë shumë të këndshme, e përshtatshme për ata që janë alergjikë ndaj aromave.

Përbërësi:

– Mjaltë e pastër: 1 lugë çaji

– Bollgur: 1 lugë çaji

– Kos pa sheqer: 2 lugë gjelle

– Pluhur kakao: 1 lugë çaji

Veproni si më poshtë:

– Vendosini këta 4 përbërës në një tas të pastër

– Përdorni një shpatull për të përzier derisa të përftohet një pastë e lëmuar

– Lani fytyrën, aplikoni një maskë, inkuboni lëndët ushqyese në lëkurë për rreth 20 minuta

– Përdorni ujë të ftohtë për të larë fytyrën

7. Maskë me tërshërë me mjaltë dhe qumësht të freskët

Qumështi i freskët pa sheqer është gjithashtu një përbërës natyral i përdorur në shumë maska ​​natyrale për kujdesin e lëkurës. Për ju me lëkurë të thatë, merrni parasysh përzierjen e 3 përbërësve: tërshërë, mjaltë dhe qumësht të freskët për të marrë një maskë zbardhuese, hidratuese dhe errësuese.

Përbërësi:

– Tërshërë: 1 lugë çaji

– Mjaltë e pastër: 1 lugë çaji

– Qumësht i freskët pa sheqer: 1 lugë çaji

mat-na-yen-mach-mat-ong-va-sua-tuoi.jpg

Maskë e bërë nga tërshëra, qumësht i freskët dhe mjaltë

Si të bëni maskë me tërshërë me qumësht të freskët dhe mjaltë:

– Vendosni 1 lugë gjelle tërshërë në një filxhan me ujë të nxehtë për disa minuta që tërshëra të zgjerohet vetë.

– Hidhni ujë, merrni pjesën e tërshërës që ka çelur, shtoni mjaltë dhe qumësht të freskët pa sheqer.

– Përdorni një shpatull për të përzier derisa të gjithë përbërësit të kombinohen

– Pastrojeni fytyrën me ujë, aplikojeni maskën në fytyrë

Prisni rreth 20 minuta që lëndët ushqyese të depërtojnë në lëkurë

– Shpëlajeni me ujë të pastër

Maskë me tërshërë me qumësht të freskët I përzier me mjaltë ka një aromë shumë të këndshme, edhe nëse jeni të ndjeshëm ndaj aromave, prapë mund ta përdorni.

8. Maskë për fytyrën me tërshërë, mjaltë dhe perla

Pluhuri i perlave ka një kosto të lartë, ndaj nuk përdoret për të bërë maska ​​popullore. Megjithatë, ky material sjell shumë përfitime për lëkurën e fytyrës si kontrollin e yndyrës dhe ndihmon në rritjen e tonit natyral të lëkurës. Nëse po kërkoni të provoni një recetë të re maskash, referojuni menjëherë sugjerimit më poshtë:

Përbërësi:

– Bollgur: 1 lugë çaji

– Mjaltë e pastër: 1 lugë çaji

– Pluhur perla: 1 lugë çaji

– Ujë të ngrohtë

Veproni si më poshtë:

– Përziejini të 3 përbërësit në një enë, shtoni pak ujë të ngrohtë dhe përzieni mirë

– Nëse masa është ende e trashë, shtoni edhe pak ujë, përzieni derisa të përftoni një masë homogjene

– Lani fytyrën, përdorni një furçë për të përhapur esencën në fytyrë

– Inkuboni maskën për 15-20 minuta përpara se të përdorni ujë për të larë fytyrën

ngoc-trai-la-nguyen-lieu-duong-da-quy.jpg

Perlat janë barëra medicinale të çmuara për të bërë maska

Kini parasysh kur aplikoni maskën me tërshërë dhe mjaltë

Duhet pohuar se maska ​​me tërshërë dhe mjaltë ka një siguri të lartë, pothuajse nuk irriton përdoruesin nëse maska ​​aplikohet në mënyrë korrekte. Për të arritur efektin më të mirë të bukurisë, duhet të keni parasysh pikat e mëposhtme në procesin e aplikimit të maskës së tërshërës me mjaltë:

– Përzgjedhja e përbërësve të pastër: Zgjedhja e tërshërës dhe mjaltit me cilësi të mirë do të sigurojë efektivitetin dhe sigurinë e trajtimeve të bukurisë. Ju duhet të blini në njësi me reputacion, mos blini tërshërë dhe mjaltë në objektet e vogla të shitjes me pakicë, duke shitur lirë.

Tham Khảo Thêm:  Mách bạn cách làm son handmade cực đơn giản tại nhà

– Testi i alergjisë: Para se të përdorni ndonjë maskë për kujdesin e lëkurës, duhet të bëni edhe teste për alergji duke aplikuar një sasi të vogël të përzierjes në lëkurën e kyçit të dorës dhe duke pritur rreth 30 minuta për të parë nëse trupi juaj mund të reagojë, ndonjë reagim apo jo. Nëse keni ndonjë shenjë të një reaksioni alergjik, ndaloni menjëherë përdorimin e maskës së tërshërës me mjaltë.

– Pastroni lëkurën me pastrues grimi dhe larjen e fytyrës: Para se të përdorni maskën, pastroni fytyrën dhe qafën për të hequr papastërtitë dhe papastërtitë.

Shmangni maskat e syve: Sepse përzierja e mjaltit të tërshërës mund të irritojë dhe irritojë këtë zonë të ndjeshme.

– Aplikoni maskën në një kohë të shkurtër: Mos e lini maskën e tërshërës dhe mjaltit në lëkurë për shumë kohë, vetëm 10-15 minuta. Më pas, shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe thajeni me një peshqir të butë.

– Përdorni krem ​​pas maskës për fytyrën: Pas aplikimit të maskës, duhet të aplikoni më shumë krem ​​hidratues për ta mbajtur lëkurën të lagësht dhe të lëmuar.

– Përdorimi me frekuencë të arsyeshme: Mos abuzoni me maskën e tërshërës dhe mjaltit, duhet përdorur rregullisht 1-2 herë në javë për të siguruar ndikimin më të mirë në lëkurën tuaj.

su-dung-mat-na-mat-ong-voi-tan-suat-phu-hop.jpg

Aplikoni maskën me frekuencën e duhur

Përgjigjuni disa pyetjeve në lidhje me maskat e tërshërës me mjaltë

Rreth temës së maskave të tërshërës dhe mjaltit, ka shumë pyetje të tjera. Për t’ju ndihmuar të kuptoni më mirë këtë lloj maske lëkure, ne do të donim t’u përgjigjenim pyetjeve të zakonshme të mëposhtme:

1. A është mirë të aplikoni maskën e tërshërës me mjaltë çdo ditë?

Përgjigja është padyshim jo sepse lëkura ka nevojë për kohë për të thithur lëndë ushqyese, nëse futni shumë lëndë ushqyese në të njëjtën kohë, kjo do të mbingarkojë lëkurën e fytyrës. Jo vetëm që shkakton skuqje dhe irritim, por kjo gjendje mund ta bëjë lëkurën më të ndjeshme. Nëse dëgjoni këshilla nga ndonjë burim me përmbajtjen “Bërja e një maske çdo ditë për ta bërë lëkurën të lëmuar dhe të butë” ose “Nëse doni lëkurë të bukur, përdorni një maskë çdo ditë”, mendoni dy herë, mos e lejoni. Vetë-psikologjia është e udhëhequr me këshilla të pabaza.

mat-na-yen-mach-mat-ong

Mos aplikoni maska ​​me tërshërë dhe mjaltë çdo ditë

2. A e kap dielli maska ​​e tërshërës së mjaltit?

Maska me mjaltë me tërshërë ka aftësinë të nxisë procesin biologjik të qërimit të trupit. Edhe pse niveli i pilingut është shumë i lehtë, nëse përdoret për një kohë të gjatë, ai gjithashtu mund ta bëjë lëkurën më të hollë dhe më të ndjeshme ndaj rrezeve të diellit. Kjo situatë ndodh pothuajse në të gjitha maskat, kështu që nuk keni nevojë të shqetësoheni shumë. Ajo që duhet të bëni është të përdorni krem ​​kundër diellit, të vishni një maskë dhe të përdorni produkte shtesë mbrojtëse nga dielli për të rritur mbrojtjen e lëkurës kundër efekteve të rrezeve UV.

Bukuria me përbërës natyralë është bërë prej kohësh zgjedhja e parë e grave për shkak të sigurisë dhe efektivitetit të saj. Jo vetëm maskat e tërshërës me mjaltë, por pothuajse çdo përbërës natyral mund të krijojë formula maskash që ndihmojnë në përmirësimin më të mirë të problemeve të lëkurës, si dhe në përmirësimin e bukurisë gjithëpërfshirëse dhe të sigurt.

“Nuk ka gra të shëmtuara, ka vetëm gra të pabukura.” Pra, çfarë po prisni, nxitoni dhe regjistrohuni për mundësinë për të zotëruar kursin sot!

Etiketa:
Bukuria e lëkurës Make upCảm ơn bạn đã đọc bài viết 8 Công thức làm mặt nạ yến mạch mật ong dưỡng da trắng mịn . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Chaolong TV - WordPress Theme by WPEnjoy