11 Cách làm mặt nạ khoai tây trị mụn lấy lại làn da tươi trẻ

Ka shumë receta të ndryshme për të bërë maska ​​me patate për të trajtuar aknet për t’ju ndihmuar të trajtoni në mënyrë efektive aknet në fytyrën tuaj, ta bëni lëkurën tuaj të bardhë, rozë dhe të lëmuar. Në artikullin më poshtë, do t’ju prezantoj me 6 receta të thjeshta për të bërë maska ​​me patate për të ndihmuar në trajtimin e akneve në shtëpi. Së bashku me shënime të veçanta për të sjellë efekte magjike në lëkurën tuaj

Patatet përmbajnë shumë lëndë ushqyese që janë shumë të mira për lëkurën si vitamina, minerale dhe antioksidantë që jo vetëm trajtojnë në mënyrë efektive aknet, por edhe ndihmojnë lëkurën tuaj të zbardhet dhe të lëmohet. Këtu janë disa receta shumë efektive të maskave me patate që mund t’i aplikoni.

1. Cili është efekti i maskës me patate?

Maska me patate për aknet

Patatet përmbajnë shumë vitamina, në të cilat sasia e vitaminave B është shumë e lartë. Ky është burimi kryesor i lëndëve ushqyese për të ndihmuar maskën efektive të akneve për të rifituar lëkurën e shëndetshme dhe pa akne. Kjo është një vitaminë që ka veti antibakteriale dhe anti-bakteriale që janë jashtëzakonisht efektive për lëkurën. Përveç kësaj, përmbajtja e dobishme e acidit në patate ndihmon në eliminimin efektiv të mbetjeve dhe sebumit në poret.

Maska me patate për melasmën

Burimi i lëndëve ushqyese në patate është jashtëzakonisht i madh si vitaminat C, B6, kaliumi dhe fibrat. Të gjitha këto janë substanca që ndihmojnë lëkurën të jetë elastike, të rigjenerohet, të prodhojë kolagjen natyral për të ndihmuar në zmbrapsjen e pigmentimit natyror në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Megjithatë, për të qenë kaq efektiv, duhet të jeni këmbëngulës në përdorimin e maskës. Megjithatë, ai gjithashtu përmban shumë abuzime duke e aplikuar atë çdo ditë. Kjo do të ketë efektin e kundërt të kësaj maske.

mat-na-patate-tay-tri-mun

Efektet magjike të maskës me patate

Maska me patate për të trajtuar njollat ​​e errëta

Sipas kërkimeve shkencore, maskat me patate përmbajnë nivele të larta niseshteje, vitamina C, B1, B2, përveç celulozës dhe fosforit, të gjitha këto janë të dobishme për ruajtjen e njollave të errëta në lëkurë në mënyrë natyrale. Lëkura do të rikthehet në mënyrë natyrale pa ndërhyrjen e takëmeve apo ilaçeve. Lëkura do të rifitojë bukurinë e saj si kurrë më parë.

Maska me patate për zbardhjen e lëkurës

Një nga efektet mrekullibërëse të maskës së patates është efekti i saj efektiv zbardhues pas një periudhe përdorimi. Sepse patatet përmbajnë një sasi të bollshme të vitaminave C dhe E të kombinuara me shumë antioksidantë të fortë për të krijuar një maskë mrekullie për të ndihmuar në zbardhjen e lëkurës. Ju lutemi, jini këmbëngulës në përdorimin e kësaj maske mrekullie!

2.Si të bëni një maskë efektive kundër akneve në shtëpi

2.1. Maska e tërshërës me patate ndihmon në trajtimin efektiv të akneve dhe sebumit

Përbërësit që duhen përgatitur

– 2 lugë çaji tërshërë

– patate

– 1 lugë çaji mjaltë

Si të bëni maskë me tërshërë me patate

– Hapi 1: Lani patatet, ziejini në avull dhe më pas qëroni

Tham Khảo Thêm:  Xăm môi bao lâu thì lên màu? Cách chăm sóc môi sau xăm hiệu quả

– Hapi 2: Merrni një lugë ose vendoseni në një blender për të bërë pure patatet, më pas përziejini me mjaltë dhe bollgur në një pastë të butë.

– Hapi 3: Lani fytyrën, aplikoni maskën e tërshërës me patate në lëkurën e prirur ndaj akneve

– Hapi 4: Relaksohuni për 15-20 minuta më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Do të ndjeni një ndryshim të plotë pas përdorimit të parë të kësaj maske të mrekullueshme me patate për puçrrat

Hapi 5: Lani fytyrën me ujë të ftohtë dhe lëreni të thahet në mënyrë natyrale

mat-na-patate-tay-tri-mun
Maska e tërshërës me patate ndihmon në trajtimin efektiv të akneve dhe sebumit

2.2. Maska me patate me qumësht të freskët ndihmon në trajtimin e krundeve të akneve, pikave të zeza

Materialet për përgatitje:

– 1/2 patate

– 3 lugë çaji qumësht të freskët pa sheqer

Si të bëni maskë me patate të freskët me qumësht:

Qumështi i freskët është një përbërës bukurie që përmban shumë lëndë ushqyese që jo vetëm trajtojnë në mënyrë efektive aknet, por edhe zbardhin lëkurën, duke e bërë atë të butë dhe të lëmuar. Receta e përgatitjes së maskës me patate të kombinuar me qumësht të freskët është shumë e thjeshtë:

– Hapi 1: Fillimisht përgatisni gjysmë patate dhe 3 lugë çaji qumësht të freskët pa sheqer. Patate të ziera në avull, të qëruara dhe pure të përziera me qumësht të freskët pa sheqer

– Hapi 2: Lani fytyrën, më pas aplikojeni përzierjen e maskës në fytyrë, veçanërisht në zonat e prirura ndaj akneve dhe relaksohuni për rreth 20 minuta.

– Hapi 3: Lani fytyrën me ujë të ngrohtë dhe do të shihni që lëkura e fytyrës suaj redukton ndjeshëm aknet, lëkurë më të shndritshme dhe më të pastër.

mat-na-patate-tay-tri-mun
Maska me patate me qumësht të freskët ndihmon në trajtimin e krundeve të akneve, pikave të zeza

2.3. Maska me mjaltë me patate ndihmon në trajtimin efektiv të akneve dhe qelbës

Materialet për përgatitje:

– 1/2 patate

– 1 lugë çaji mjaltë

– 1/3 lugë çaji lëng limoni

Si të bëni një maskë me patate me mjaltë:

Patatet dhe mjalti janë përbërës efektivë të bukurisë për trajtimin e akneve dhe qelbës. Receta për maskën me patate me mjaltë është si më poshtë:

– Hapi 1: Përpunoni pure patatesh të ngjashme me recetat e mësipërme, më pas përzieni 1 lugë çaji mjaltë për të formuar një maskë të lëmuar. Mund të shtoni 1 lugë gjelle lëng limoni për të ndihmuar në zbardhjen dhe harmonizimin e tonit të lëkurës.

– Hapi 2: Pastroni fytyrën dhe aplikoni përzierjen e maskës së mjaltit me patate në mënyrë të barabartë në fytyrë, veçanërisht në zonat e lëkurës të prirura ndaj akneve.

– Hapi 3: Relaksohuni për 10-15 minuta më pas lajeni fytyrën me ujë.

mat-na-patate-tay-tri-mun
Maska me mjaltë me patate ndihmon në trajtimin efektiv të akneve dhe qelbës

2.4. Maska me patate me vaj kokosi

Materialet për përgatitje:

– 1/2 patate

– 1/2 lugë çaji vaj kokosi

Si të bëni maskë me patate me vaj kokosi:

– Hapi 1: Patatet, pasi janë larë, qëruar, prerë në kubikë ose feta hollë dhe zier në avull (Duhet të përdoret metoda e zierjes me avull për të gatuar patatet për të siguruar ushqimin e patateve)

– Hapi 2: Ftoheni patatet e gatuara dhe i shtypni në një pastë të trashë pa grumbulluar!

– Hapi 3: Ngadalë shtoni vaj kokosi tek patatet dhe përziejini me dorë derisa masa të jetë e lëmuar dhe me shkëlqim.

– Hapi 4: Më pas përdorni përzierjen për t’u çlodhur në fytyrë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë

mat-na-patate-tay-tri-mun

Maska me patate me vaj kokosi

2.5. Maska me patate me kos

Materialet për përgatitje:

– 1/2 patate

– Gjysmë kuti kos

Si të bëni maskë me kos me patate:

– Hapi 1: Patatet, pasi janë larë, qëruar, prerë në kubikë ose feta hollë, të ziera në avull (Duhet të përdoret metoda e zierjes me avull për të gatuar patatet për të siguruar ushqimin e patateve)

Tham Khảo Thêm:  4 món ăn tăng vòng 1 siêu quyến rũ bạn nên áp dụng ngay 

– Hapi 2: Ftoheni patatet e gatuara dhe i shtypni në një pastë të trashë pa grumbulluar!

– Hapi 3: Hidhni kosin në masën e grirë me patate dhe përzieni mirë me dorë derisa masa të bashkohet.

– Hapi 4: Kështu ka përfunduar maska ​​me patate për trajtimin e akneve e kombinuar me kos të thjeshtë në shtëpi. Më pas përdorni përzierjen për t’u çlodhur në fytyrë për 15 minuta dhe më pas e lani me ujë të ftohtë

Maska me patate me kos

2.6. Maska me patate dhe vezë

Materialet për përgatitje:

– 1/2 patate

– 1 e verdhë veze

Si të bëni maskë me patate dhe vezë:

– Hapi 1: Patatet, pasi janë larë, qëruar, prerë në kubikë ose feta hollë, të ziera në avull (Duhet të përdoret metoda e zierjes me avull për të gatuar patatet për të siguruar ushqimin e patateve)

– Hapi 2: Ftoheni patatet e gatuara dhe i shtypni në një pastë të trashë pa grumbulluar!

Hapi 3: Ndani të verdhën e vezës nga e bardha e vezës. Më pas përdorni shkopinj ose një kamxhik për të rrahur të verdhat e vezëve. Më pas hidhni të verdhat e vezëve në purenë e patateve dhe përziejini mirë me duar derisa masa të bëhet e qetë.

– Hapi 4: Më pas përdorni përzierjen për t’u çlodhur në fytyrë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë

Maska me patate dhe vezë

2.7. Maska me patate me limon

Natyra acidike e limonit ka një efekt eksfolues, duke hequr sebumin dhe duke ushqyer në mënyrë efektive lëkurën.

Materialet e përgatitjes:

– 1 patate

– 1/2 limoni i shtrydhur për të marrë lëngun

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Patatet që zgjidhni janë të freskëta, më pas qërohen, lahen dhe zihen në avull derisa të gatuhen. Përdorni një lugë për të grirë patatet derisa të jenë të lëmuara.

– Hapi 2: Përzieni patatet me lëng limoni për të formuar një pastë të trashë.

Hapi 3: Pastroni fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë ose pastrues grimi, më pas aplikojeni butësisht përzierjen në fytyrën tuaj. Kombinoje me masazh të butë për rreth 10 minuta.

– Hapi 4: Pasi përzierja të thahet, e lani me ujë të ftohtë për të përfunduar.

2.8. Maskë me niseshte patate

Përdorimi kryesor i kësaj maske është të ndihmojë në heqjen e melasmës, njollave dhe akneve në mënyrë efektive.

Materialet e përgatitjes:

– 1 patate

– 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Patatet që zgjidhni janë të freskëta, më pas qërohen, lahen dhe zihen në avull derisa të gatuhen. Përdorni një lugë për të grirë patatet derisa të jenë të lëmuara.

– Hapi 2: Përzieni patatet me shafranin e Indisë dhe shtoni pak ujë për të formuar një maskë për kujdesin e lëkurës.

Hapi 3: Pastroni fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë ose pastrues grimi, më pas aplikojeni butësisht përzierjen në fytyrën tuaj. Kombinoje me masazh të butë për rreth 10 minuta.

– Hapi 4: Pasi përzierja të thahet, e lani me ujë të ftohtë për të përfunduar.

2.9. Maskë me vaj ulliri me patate

Përdorimi kryesor i kësaj maske është të ndihmojë lëkurën të qëndrojë e lëmuar, e fortë dhe të trajtojë në mënyrë efektive aknet.

Materialet e përgatitjes:

– 1 patate

– 1 lugë çaji vaj ulliri

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Patatet, pasi janë larë, qëruar, prerë në kubikë ose feta hollë, të ziera në avull (Duhet të përdoret metoda e zierjes me avull për të gatuar patatet për të siguruar ushqimin e patateve)

– Hapi 2: Ftoheni patatet e gatuara dhe i shtypni në një pastë të trashë pa grumbulluar!

– Hapi 3: Ngadalë shtoni vaj ulliri tek patatet, përziejini mirë me dorë derisa masa të jetë e lëmuar dhe me shkëlqim.

– Hapi 4: Më pas përdorni përzierjen për t’u çlodhur në fytyrë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Tham Khảo Thêm:  Mặt nạ giấy Innisfree có tốt không? Review chi tiết 14 sản phẩm

mat-na-patate-tay-tri-mun

Maskë me patate për aknet e kombinuar me vaj ulliri

2.10. Maskë me patate me kos pa sheqer

Receta e maskës me patate e kombinuar me kos pa sheqer është një zgjidhje e shkëlqyer për gratë me lëkurë të thatë. Përdorimi kryesor i kësaj maske është të sigurojë lagështi në lëkurë, të parandalojë aknet dhe ta mbajë lëkurën të lëmuar dhe të kuqërremtë.

Materialet e përgatitjes:

– 1 patate

– 10 ml kos pa sheqer

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Patatet, pasi janë larë, qëruar, prerë në kubikë ose feta hollë, të ziera në avull (Duhet të përdoret metoda e zierjes me avull për të gatuar patatet për të siguruar ushqimin e patateve)

– Hapi 2: Ftoheni patatet e gatuara dhe i shtypni në një pastë të trashë pa grumbulluar!

– Hapi 3: Shtoni patatet kos pa sheqer dhe përziejini me dorë derisa masa të jetë e lëmuar dhe me shkëlqim.

– Hapi 4: Më pas përdorni përzierjen për t’u çlodhur në fytyrë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

1.11. Maskë me lëng patate

Materialet e përgatitjes:

– 1 patate

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Qëroni patatet, lani dhe futini në ujë të holluar me kripë.

– Hapi 2: Pritini patatet në copa të vogla dhe i bëni pure. Përdorni një sitë për të nxjerrë lëngun e patates dhe hidhni tulin.

– Hapi 3: Përdorni një copë pambuku për t’u zhytur në lëngun e majdanozit, më pas aplikojeni në lëkurën e prirur ndaj akneve.

– Hapi 4: Relaksoni fytyrën tuaj për rreth 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë për të përfunduar.

3. Sa herë në javë aplikoni maskën me patate?

Shumë njerëz mendojnë subjektivisht se maska ​​me patate për aknet është shumë e mirë për fytyrën, ndaj e përdorin shumë. Edhe një herë në ditë shkakton efekte negative në lëkurë si puçrra fytyre, kruajtje, lëkurë të thatë, lëkurë të thatë. Për efekt më të mirë, aplikoni një maskë patate 2-3 herë në javë për efektin më të mirë në lëkurë. Vetëm kështu do të arrini efektet magjike të kësaj maske.

4. Disa shënime kur përdorni maska ​​me patate për të trajtuar aknet

Kur përdorni një maskë patate për aknet, duhet ta kombinoni atë me krem ​​kundër diellit sepse formulat nga përbërësit natyralë janë të lehta për t’u kapur nga dielli. Përdorimi i masave mbrojtëse ndaj diellit dhe mbrojtjes do të ndihmojë që lëkura juaj të mbrohet mirë.

– Për ju me lëkurë të ndjeshme, duhet të përdorni patate të gatuara për të ndihmuar lëkurën tuaj të mos përshtatet me përbërësit e patateve.

– Përdoreni përzierjen natën para se të shkoni në shtrat për rezultate më të mira.

– Mos përdorni përzierjen e maskës së patates për aknet që janë ruajtur për një kohë të gjatë ose nuk ruhen me kujdes sepse do të shkaktojë irritim të lëkurës së ndjeshme duke shkaktuar skuqje dhe akne.

Më sipër janë recetat për të bërë maska ​​me patate për të trajtuar aknet në mënyrë jashtëzakonisht efektive, të cilat mund t’i aplikoni në shtëpi për të zotëruar lëkurën pa akne, të bardhë dhe rrezatuese. Nëse doni të dini më shumë receta bukurie, këshilla të përshtatshme për kujdesin e fytyrës për të qenë më të sigurt me lëkurë të shndritshme, ju lutemi referojuni Kursi bazë për kujdesin e lëkurës në Chaolong TV, ekspertët do t’ju udhëzojnë në detaje.

Shiko me shume:

>>>> Si të bëni një maskë “mrekulli” me patate me mjaltë për lëkurë pa akne, rozë dhe të bardhë natyrale

>>>> Lëkurë e bardhë dhe e lëmuar falë maskës së tërshërës me qumësht të freskët

Etiketa:
Bukuria e lëkurës Make upCảm ơn bạn đã đọc bài viết 11 Cách làm mặt nạ khoai tây trị mụn lấy lại làn da tươi trẻ . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Chaolong TV - WordPress Theme by WPEnjoy