10 Công thức mặt nạ trị thâm mụn từ thiên nhiên an toàn cho da

Ju vuani nga “sulmi” i neveritshëm i akneve dhe bëni gjithmonë pyetjen: Si t’i largoni ato në mënyrë të sigurt dhe ende efektive? Referojuni këshillave të 10 llojeve të maskave kundër akneve me përbërës natyralë që përdoren më shpesh sot përmes artikullit më poshtë.

1. Çfarë i shkakton aknet?

Aknet në fytyrë janë një nga problemet e zakonshme tek meshkujt dhe femrat. Aknet mund të shkaktohen nga një nga faktorët e mëposhtëm:

– Në procesin e rikuperimit të lëkurës nga dëmtimet nga inflamacioni i akneve, lëkura atje është e prirur ndaj hiperpigmentimit, duke e përkeqësuar gjendjen e errësimit.

– Për shkak të lëkurës së dëmtuar, por nuk di të kujdeset dhe të mbrojë siç duhet lëkurën.

– Përdorimi i produkteve të gabuara për kujdesin e lëkurës e bën lëkurën të errët.

– Shtrydhja me dorë e akneve në lëkurë e bën lëkurën të errët gjithashtu.

2. Si të bëni një maskë natyrale për aknet

2.1. Maska me qumësht dhe patate

Patatet janë një nga përbërësit natyralë që kanë efektin në eliminimin e shenjave të akneve në lëkurë dhe në të njëjtën kohë ndihmojnë në forcimin e rezistencës, parandalimin e kthimit të akneve. Falë përmbajtjes së pasur të antioksidantëve dhe shumë vitaminave dhe lëndëve ushqyese të tjera, patatet jo vetëm që parandalojnë aknet, zvogëlojnë njollat ​​e errëta, plagët, por edhe zbardhin në mënyrë efektive lëkurën. Bashkohuni me UNICA-n për të mësuar se si të bëni një maskë për të trajtuar aknet nga ky material!

Përbërësi:

– Patate: 1 patate

– Qumësht i freskët pa sheqer: 50 ml

Hapat për ta bërë këtë janë si më poshtë:

– Hapi 1: Merrni patatet për të larë baltën përreth. Më pas pastroni lëkurën, shpëlani përsëri patatet me ujë të ftohtë. Vendosini patatet në tenxhere (Avullimi është metoda më e sigurt për të mbajtur të gjithë lëndët ushqyese në patate). Prisni derisa patatet të jenë gatuar të ftohen për të kulluar ujin.

– Hapi 2: Mund të përdorni një blender për të bërë pure patatet, nëse jo, mund të përdorni një llaç ose lugë për t’i grirë patatet në një pluhur të imët. Më pas shtoni 50 ml qumësht të freskët dhe rrihni derisa masa të trashet.

– Hapi 3: Lani fytyrën me ujë të ngrohtë dhe pastrues të fytyrës për të pastruar dhe pastruar poret.

Hapi 4: Aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe relaksohuni për 20 minuta. Më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Ju do të ndjeni ndryshimin që në përdorimin e parë. Jini këmbëngulës në përdorimin e rregullt të maskës kundër akneve, aplikojeni 2 deri në 3 herë në javë për rezultate më efektive!

mat-na-tri-tham-mun

Maskë me qumësht të freskët me patate për zbardhje efektive

2.2. Maska me patate dhe vezë

Përbërësi:

– Patate: 1 patate

– E verdha e vezës: 1 vezë

Hapat për ta bërë këtë janë si më poshtë:

– Hapi 1: Merrni patatet për të larë baltën përreth. Më pas pastroni lëkurën, shpëlani përsëri patatet me ujë të ftohtë. Vendosini patatet në tenxhere (Avullimi është metoda më e sigurt për të mbajtur të gjithë lëndët ushqyese në patate). Prisni derisa patatet të jenë gatuar të ftohen për të kulluar ujin.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn 5 bước chăm sóc da mặt cho nam đúng cách và hiệu quả

– Hapi 2: Mund të përdorni një blender për të bërë pure patatet, nëse jo, mund të përdorni një llaç ose lugë për t’i grirë patatet në një pluhur të imët. Me të verdhat e vezëve, përdorni shkopinj për t’i rrahur, më pas shtoni pure patatesh. Përziejini mirë derisa të marrë ngjyrë të verdhë të artë, të butë dhe të lëmuar.

– Hapi 3: Lani fytyrën me ujë të ngrohtë dhe pastrues të fytyrës për të pastruar dhe pastruar poret.

Hapi 4: Aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe relaksohuni për 20 minuta. Më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Ju do të ndjeni ndryshimin që në përdorimin e parë. Jini këmbëngulës në përdorimin e rregullt të maskës kundër akneve, aplikojeni 2 deri në 3 herë në javë për rezultate më efektive!

mat-na-tri-tham-mun

Maska me patate dhe vezë ndihmon në trajtimin e akneve dhe njollave të errëta

2.3. Maskë për trajtimin e akneve me mjaltë dhe limon të freskët

Limoni përmban shumë vitaminë C dhe acid citrik, i cili është efektiv në trajtimin e njollave të errëta të shkaktuara nga aknet. Përveç kësaj, ky përbërës natyral, i lehtë për t’u gjetur, gjithashtu largon butësisht qelizat e vdekura, ndërsa e ushqen lëkurën nga thellësia për të sjellë një lëkurë të bardhë të ndritshme.

Përbërësi:

– 1 lugë çaji mjaltë të pastër

– 5 pika limon të freskët

Hapat janë si më poshtë:

– Hapi 1: Përzieni 2 përbërës mjaltë dhe lëng limoni të freskët për të formuar një përzierje homogjene.

– Hapi 2: Lani fytyrën me ujë të ngrohtë dhe pastrues të fytyrës për të pastruar dhe hapur poret.

– Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe relaksohuni për 20 minuta. Më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Ju do të ndjeni ndryshimin që në përdorimin e parë. Jini këmbëngulës në përdorimin e rregullt të maskës kundër akneve, aplikojeni 2 deri në 3 herë në javë për rezultate më efektive!

këshilla-5-llojet-mat-na-tri-tham-mun-hieu-qua-va-an-toan-cho-da-2

Lëngu i limonit jo vetëm që ndihmon në trajtimin e akneve, por gjithashtu ka efektin e heqjes së njollave të errëta në lëkurë

2.4. Maska me avokado dhe vaj ulliri

Përmbajtja e pasur e vitaminave A, C dhe E në avokado së bashku me minerale si seleniumi dhe kaliumi kanë efektin e mbrojtjes së lëkurës dhe rritjen e lëndëve ushqyese për lëkurën. Kur kombinohen me vajin e ullirit, ato krijojnë një përzierje të mrekullueshme të antioksidantëve dhe mbrojnë lëkurën për lëkurë më të fortë dhe më të shëndetshme.

Materialet e përgatitjes:

– 1/4 avokado të pjekur

– 1 lugë çaji vaj ulliri

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Qëroni avokadon e pjekur, më pas përdorni një lugë për ta grirë derisa të jetë e qetë.

Hapi 2: Përzieni gjalpin me vaj ulliri për të formuar një pastë të lëmuar.

– Hapi 3: Lani fytyrën me ujë të ngrohtë dhe pastrues të fytyrës për të pastruar dhe pastruar poret.

Hapi 4: Aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe relaksohuni për 20 minuta. Më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Ju do të ndjeni ndryshimin që në përdorimin e parë. Jini këmbëngulës në përdorimin e rregullt të maskës kundër akneve, aplikojeni 2 deri në 3 herë në javë për rezultate më efektive!

mat-na-tri-tham-mun

Maska me vaj ulliri për lëkurë të shëndetshme

2.5. Maska me çaj jeshil

Përmbajtja e vitaminave C, E, K, B në çajin jeshil zbardh lëkurën, zbeh njollat ​​e errëta dhe përshpejton rigjenerimin e lëkurës.

Materialet e përgatitjes:

– 2 lugë çaji jeshil pluhur

– Uji.

Hapat janë si më poshtë:

Tham Khảo Thêm:  7 Cách chăm sóc môi sau khi phun xăm an toàn nhất

– Hapi 1: Përzieni pluhurin e çajit jeshil me ujë të filtruar për të formuar një përzierje të trashë të lëmuar.

– Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurë të kombinuar me masazh të butë për 20 minuta.

Hapi 3: Shpëlajeni me ujë të pastër dhe thajeni me një peshqir të butë pambuku.

mat-na-tri-tham-mun

Maska me çaj jeshil ndihmon në zbehjen e njollave të errëta në lëkurë

2.6. Maska kundër akneve nga xhenxhefili i freskët

Deri më tani, ne shpesh përdorim xhenxhefilin për të shijuar gatimin ose për të bërë çaj për të rritur presionin e gjakut, për të trajtuar ftohjet dhe gripin, por jo të gjithë e dinë se si ta përdorin këtë përbërës natyral për t’u kujdesur për lëkurën. Përveç trajtimit të akneve, xhenxhefili gjithashtu ndihmon në parandalimin dhe largimin e shpejtë të mavijosjeve në lëkurë.

Materialet e përgatitjes:

– 1 copë xhenxhefil

Hapat janë si më poshtë:

– Hapi 1: Lani xhenxhefilin e përgatitur dhe më pas prisni në feta të holla.

– Hapi 2: Aplikojeni në lëkurën e errët të shkaktuar nga aknet. Për shkak se xhenxhefili është i nxehtë, duhet ta lini në lëkurën tuaj vetëm për 5 minuta dhe më pas ta lani fytyrën me ujë të ftohtë.

Me një maskë nga xhenxhefili, duhet ta bëni 3 herë në ditë për të hequr shpejt njollat ​​e errëta.

mat-na-tri-tham-mun

Xhenxhefili ndihmon në parandalimin dhe largimin e shpejtë të njollave të errëta në lëkurë

2.7. Maska me xhenxhefil dhe shafran i Indisë

Maska me xhenxhefil dhe shafran i Indisë përdoret për të trajtuar mavijosjet e lëna nga aknet, përveçse ndihmon lëkurën të jetë e shndritshme, e shëndetshme, elastike dhe redukton plakjen e lëkurës, fshin njollat ​​e errëta. Është mrekulli, apo jo? Për të marrë këtë efekt të mrekullueshëm, duhet të ruani përdorimin e rregullt për të arritur efektin e dëshiruar.

Përbërësit e përgatitjes

– Xhenxhefil i freskët: 1 copë

– Shafran i Indisë pluhur: 3 lugë çaji

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Xhenxhefili largon papastërtitë. Mund ta ruani lëvozhgën ose ta grini xhenxhefilin

– Hapi 2: Vendosni xhenxhefilin në blender së bashku me 30 ml ujë të filtruar. Bëjeni pure dhe filtroni për të marrë lëngun

– Hapi 3: Përzieni pluhurin e shafranit të Indisë me përzierjen e lëngut të shafranit të Indisë. Përziejini mirë me dorë derisa masa të jetë e njëtrajtshme

– Hapi 4: Aplikojeni përzierjen në lëkurë të kombinuar me masazh të butë për 20 minuta.

Hapi 5: Shpëlajeni me ujë të pastër dhe thajeni me një peshqir të butë pambuku.

mat-na-tri-tham

Maska nga xhenxhefili dhe shafrani i Indisë për të ndihmuar në ngadalësimin e procesit të plakjes

2.8. Maskë për trajtimin e akneve nga shafrani i Indisë dhe jogurti pa sheqer

Shafrani i Indisë është një përbërës bukurie që nuk është i çuditshëm për gratë. Me veti antibakteriale dhe anti-inflamatore, shafrani i Indisë është efektiv në eliminimin e akneve. Në veçanti, shafrani i Indisë përmban edhe përbërësin aktiv Curumin, i cili ndihmon në zbehjen e papritur të shenjave dhe njollave të errëta. Le të mësojmë se si ta bëjmë këtë maskë nga përbërës të sigurt dhe efektiv!

Materialet e përgatitjes:

– 2 lugë pluhur të pastër shafran të Indisë

– ¼ kuti me kos pa sheqer.

Veproni si më poshtë:

– Hapi 1: Shtoni kosin tek shafrani i Indisë dhe përziejini mirë që të formohet një përzierje homogjene.

Hapi 2: Më pas, aplikojeni përzierjen në lëkurën e prirur ndaj akneve dhe lëreni të veprojë për 15 minuta.

– Hapi 3: Lani fytyrën me ujë të pastër dhe ndjeni efektin që në përdorimin e parë. Kjo është një nga maskat efektive kundër akneve që shumë gra përdorin në shtëpi me rezultate befasuese.

Tham Khảo Thêm:  Dầu dừa làm trắng da như thế nào? 18 cách đánh bật tone da bằng dầu dừa

mat-na-tri-tham-mun

Maska me niseshte me shafran të Indisë funksionon për të hequr aknet dhe për të trajtuar njollat ​​e errëta në mënyrë të papritur

2.9. Maskë për trajtimin e akneve nga aloe vera

Përveç patateve, limonëve, shafranit të Indisë dhe xhenxhefilit, aloe vera është gjithashtu e listuar në listën e përbërësve natyralë që duhet të përdoren për të bërë një maskë për trajtimin e akneve. Me veti antibakteriale dhe anti-inflamatore, aloe vera ndihmon në eliminimin e baktereve, ndërkohë që siguron lagështi thelbësore për lëkurën, duke ju ndihmuar të keni një lëkurë të lëmuar dhe pa të meta.

Materialet e përgatitjes:

– 2 degë aloe vera

Veproni si më poshtë:

Hapi 1: Lani aloe verën dhe filtroni xhelin.

Hapi 2: Më pas, lani fytyrën tërësisht, më pas aplikojeni xhelin në lëkurën e prirur ndaj akneve dhe lëreni të veprojë për 30 minuta.

Hapi 3: Më pas, lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

mat-na-tri-tham-mun

Maska për trajtimin e akneve me aloe vera është e sigurt për të gjitha llojet e lëkurës

2.10. Maskë me mjaltë kungull

Përmbajtja e zinkut në kungull ka efekte të shkëlqyera kundër inflamacionit të lëkurës, akneve dhe shërimit të shenjave. Kur kombinohen me mjaltë, aminoacidet në kungull dhe mjaltë do të ndihmojnë në ushqimin e qelizave të lëkurës, duke e lënë lëkurën të shëndetshme dhe të fortë.

Materialet e përgatitjes:

– 10 gr kungull

– 1 lugë çaji mjaltë të papërpunuar

Veproni si më poshtë:

Hapi 1: Lani, qëroni dhe ziejini në avull kungullin. Më pas përdorni një lugë për të grirë kungullin derisa të jetë homogjen.

– Hapi 2: Përzieni kungullin me 1 lugë çaji mjaltë. Mund të shtoni pak ujë ose uthull molle për ta bërë përzierjen më të hollë.

– Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në lëkurë të kombinuar me masazh të butë për 20 minuta.

Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të pastër dhe thajeni me një peshqir të butë pambuku.

mat-na-tri-tham-mun

Maska me kungull dhe mjaltë ndihmon në trajtimin e akneve dhe ushqen qelizat e lëkurës

3. Vini re kur përdorni maskë kundër akneve

– Pas përdorimit të një maske nga përbërës natyralë, duhet të lani gjithmonë fytyrën për të hapur poret.

Maskën duhet ta aplikoni vetëm 2-3 herë në javë për të arritur rezultate të dukshme.

– Ndiqni hapat bazë të kujdesit për lëkurën për ta mbajtur lëkurën të pastër dhe të pajisur me lagështinë e nevojshme.

– Mund ta zëvendësoni maskën natyrale me një maskë letre për të kursyer kohë në procesin e kujdesit të lëkurës.

Më sipër janë këshilla për 10 maska ​​efektive dhe shumë të sigurta kundër akneve për lëkurën me përbërës natyralë që gjenden lehtësisht. Mund të thuhet se sot bukuria natyrore zgjidhet gjithmonë dhe favorizohet nga efektiviteti dhe siguria e saj. Për t’ju ndihmuar të shkëlqeni më shumë, mos harroni mësoni të make-up për të ndihmuar veten të jeni të sigurt me një fytyrë të bukur dhe të mrekullueshme!

UNICA ju uron të keni gjithmonë një lëkurë të bukur të shëndetshme!

>> 3 mënyra për të zbardhur fytyrën tuaj në mënyrë natyrale pa u kapur nga dielli në mënyrë më efektive

>> Zbulimi i recetave jashtëzakonisht efektive të maskave të melasmës që duhet të dini

>> Procesi i thjeshtë dhe efektiv i kujdesit të lëkurës së akneve në shtëpi

Etiketa:
Bukuria e lëkurës Make upCảm ơn bạn đã đọc bài viết 10 Công thức mặt nạ trị thâm mụn từ thiên nhiên an toàn cho da . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Chaolong TV - WordPress Theme by WPEnjoy